Kinezjologia - przykłady ćwiczeń

Kinezjologia edukacyjna – przykłady ćwiczeń

Kinezjologia edukacyjna jest nauką o związkach ruchu ciała z organizacją i funkcjonowaniem mózgu. Celem kinezjologii edukacyjnej (metody dopracowanej przez Dennisona) jest przekazywanie wiedzy i narzędzi do wykorzystania potencjału naszego umysłu, abyśmy mogli z łatwością i w naturalny sposób uczyć się, rozwijać i zachować zdrowie. Ćwiczenia rozwijają pewność siebie, ułatwiają wyrażanie potrzeb, otwierają na zmiany, przyspieszają i uskuteczniają naukę. Metoda pozwala też pobudzić do rozwoju zablokowane wcześniej wskutek stresu, chorób lub błędów wychowawczych możliwości fizyczne, intelektualne i psychiczne. Ćwiczenia są bardzo proste, a skuteczne. Szczególnie pod okiem doświadczonego terapeuty, kiedy pojawiają się konkretne problemy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć oraz wspierać mózg i ciało w domu.

Kinezjologia edukacyjna — przykłady ćwiczeń

Ruchy naprzemienne — prosimy dziecko, by wykonało ruchy naprzemienne (podnieś kolano i dotknij nim przeciwną dłoń lub łokieć), ćwiczenie można wykonać z tyłu ciała, krzyżując rękę i przeciwległą nogę. Można je wykonywać przy muzyce lub śpiewie, np. improwizując taniec kozaka. Doskonale usprawniane są wówczas motoryka duża oraz zmysł muzyczny. Ćwiczenie to usprawnia też pracę jelit.

Leniwe ósemki — na dużym arkuszu papieru rysujemy dużą leniwą ósemkę  (znak nieskończoności, przewrócona 8). Następnie prosimy dziecko, by przywitało się z ósemką, wodząc palcem za jej konturami. Dziecko może tez same rysować leniwe ósemki rożnymi kolorami, rysować je w powietrzu rękami, nogami — raz jedną, raz drugą. 

Słoń — ćwiczenie wzmacniające wzrok. Wyciągamy rękę przed siebie, głowę przechylamy na bok, kładąc ucho na ramieniu i całym ciałem wykonujemy leniwe ósemki.

Kołyska — usiądź na podłodze, odchyl się do tylu, ręce ugięte w łokciach, podeprzyj się na przedramionach. Wykonuj ruchy zgiętymi w kolanach nogami z jednej strony na drugą.

Oddychanie brzuszkiem — połóż ręce na brzuchu, weź wdech przez nos i rozpocznij długi wydech, wypuszczając powietrze krótkimi dmuchnięciami przez lekko otwarte usta. Oddychaj powoli, nadmuchując brzuch, jak balon.

Zginanie stopy — usiądź, zegnij nogę w kolanie i połóż ją na kolanie drugiej nogi. Chwyć przyczepy początkowe i końcowe mięśni łydki i trzymaj je. Powoli poruszaj stopą zginaj ją i prostuj. Powtórz to samo drugą nogą.

Naturalne wsparcie rozwoju

Kinezjologia Edukacyjna zakłada, że każdy człowiek jest potencjalnie zdolny i posiada wszelkie możliwości do rozwoju. Celem ćwiczeń i zajęć jest towarzyszenie człowiekowi na poziomie jego samo strukturalizującego uczenia się poprzez organizację naturalnych dla jego ciała ruchów. Ożywiają one i integrują kompleksy pierwotnych odruchów z ogólnym systemem ruchów i strukturą ciała. Jest to w zgodzie z naturalnym sposobem uczenia się dzieci, ich chęcią poznawania świata poprzez ruch, wzrok i słuch.

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *